Czy wiesz, że w Polsce ok. 1,6 miliona osób żyje w skrajnym ubóstwie, czyli dysponuje miesięczną kwotą mniejszą niż 600zł na osobę w rodzinie? A to oznacza, że każdego dnia rodziny, samotni rodzice, osoby starsze czy chore stają przed dylematem co kupić: jedzenie, leki czy rachunki. Obecna sytuacja na świecie, pogłębia się kryzys – wielu ludzi traci pracę, poważnie choruje, żyje w izolacji.

Lodówki społeczne są odpowiedzią na brak żywności. Stoją na zewnątrz i dostępne są dla każdego potrzebującego. Jeśli masz za dużo jedzenia – możesz włożyć je do lodówki, potrzebujesz jedzenia – wyciągnij je z lodówki.

Jakie produkty można przynosić do lodówki społecznej?

Takie, które sam mógłbyś zjeść i chciałbyś dostać.

Takie, które przekroczyły już datę minimalnej trwałości – „najlepiej spożyć przed”, ale nie przekroczyły terminu przydatności do spożycia – „należy spożyć do” (określenie „należy spożyć do” wskazuje do kiedy spożycie danego produktu jest na pewno bezpieczne dla zdrowia).

W szczelnym pojemniku tak, aby przy ich wyjmowaniu nic się nie rozlało.

Sery, jogurty, twarogi – oryginalne i szczelnie zapakowane.

Owoce i warzywa.

Konserwy, oryginalne przetwory w słoikach hermetycznie zapakowane.

lodówka

Legnicka lodówka społeczna jest efektem współpracy firm: Winiary, Fundacji CHOPS i Fundacji ESPA, władz miasta oraz Jadłodzielni Legnica. Lodówka znajduje się przy ulicy Wrocławskiej w pobliżu butiku socjalnego Fundacji ESPA.